Influencer Nedir, Nasıl Olunur? Influencer Ne Demek?

İngilizce kökenli bir kelime olan ve “Influence (etkilemek)” sözcüğünden türeyen “Influencer”, en temel anlamıyla “insanlar üzerinde bir etki alanı sağlayabilen” kişi demektir. Bu etki alanı, çok farklı konularda boy gösterebilir. Örneğin marka elçiliğini üstlendiği bir markanın reklamını yapıp insanların o işletmeden ürün almasına önayak olmak ya da bir kripto para borsasıyla alakalı sponsorlu bir video hazırlayıp insanların ilgili borsaya üye olmasını sağlamak.

influencer nedir

Influencer Nedir? Ne Anlama Gelir?

Bu iki bambaşka örnekten anlaşılabileceği üzere influencerlar, insanları yalnızca satın alıma itmek üzerine çalışmazlar. Nihai amaç, bir topluluğu istenilen konu üzerinde etkilemektir. Bu minvalde yakın geçmişte çevre kirliliği ve iklim değişikliğiyle ilgili yaptığı açıklamalarla gündeme gelen Greta Thunberg de bir iklim aktivisti influencerıdır. Zira ufak yaşına rağmen kullandığı olgun ve sert dil sayesinde milyonlarca kişi tarafından konuşulmuş, bir etki alanı yaratmayı başarmıştır.

Kısacası, bütün influencerların yalnızca ticari kaygılarla hareket ettiği söylenemez, mühim olan hitap ettiği topluluğu ne derecede etkileyebildiğidir.  “Influencer nedir? sorusuna cevap verirken bu değerlendirme ölçütünü ele almak, doğru yanıta ulaşmamızda yol gösterici olacaktır. Bu etki alanına ulaşmanın günümüzde en kolay yolu da internet olduğundan, aşina olduğumuz birçok influencerı bu yolla tanımaktayız. Günün teknolojik trendlerine uygun olarak artan sosyal medya kullanımına bağlı olarak, influencerlar artık internet sörflerimizin bir parçası.

Instagram’da bir hikayede, e-ticaret pazaryerlerinde bir koleksiyonda, Twitter’da sponsorlu bir video reklamın başrol oyunculuğunda, Tiktok’ta bir markanın viral içeriğinde ; bir influencera denk gelmek oldukça olası. Bu internet ünlülerinin hepsinin ortak noktasıysa, işbirlikteliğinde bulundukları markaların reklamını doğal bir akış içerisinde yapabilmek. Bu reklam kimi zaman bir cilt bakım ürünüyken, kimi zaman bir telefon; kimi zaman bir kıyafet markasıyken, kimi zamansa bir girişim olabiliyor.


Nasıl influencer olunur

Nasıl influencer olunur?

Influencer nedir” sorusu kadar “Nasıl influencer olunur” sorusu da sıkça sorulan sorular arasındadır.  

Influencer olabilmek için ilk etapta hitap edebileceğiniz kitleyi oluşturmalısınız. Kitlenizi oluşturmak içinse kendinizi net olarak tanımalı, yeteneklerinizin farkında olmalı, diğer insanları etkileyebileceğiniz alanları keşfetmelisiniz. Örneğin tasarım yapma konusunda yetenekliyseniz, çizimleriniz kendi çevreniz tarafından beğeniliyorsa, bu hobinizi artık bir mesleğe dönüştürmek istiyorsanız, influencer yolculuğuna adım atabilirsiniz.

Oluşturduğunuz tasarımları nasıl yaptığınızı anlatan içerikleri Instagram’da, tasarımlarınızı oluştururken nasıl ilham bulduğunuzla alakalı konuşmaları Youtube’da, tarafınıza gelen soruları birebir yanıtladığınız soruları bir blog sayfasında paylaşarak, etki alanınızı oluşturmaya başlayabilirsiniz. Hitap ettiğiniz kitle büyüdükçe sizle beraber işbirliği yapmak isteyen marka, işletme sayısı da gün geçtikçe artacaktır. Bu da artık hobinizden para kazanabildiğiniz sürece girdiniz demektir.

Her ne kadar teoride oldukça basit gibi gözükse de, pratikte bir influencer olmak ve elde ettiğiniz o kitleyi gün geçtikçe büyütmek oldukça meşakkatli bir süreç. Bu süreç boyunca motivasyonunuzu kaybetmemek için sürecin en başlarında sizinle aynı kategorideki diğer infuencerlardan reklam desteği almak gibi hamleler, sosyal medya sitelerindeki keşfet algoritmasına uygun içerik üretimi ve paylaşımı, ve en önemlisi düzenli olarak içerik üretimine devam etmeniz bu yolculuğu sizin açınızdan oldukça rahatlatacaktır.

 

Influencer Türevleri Nelerdir

Influencerın Türevleri Nelerdir?

Sosyal medya jargonunda “fenomen” kelimesiyle sık sık aynı anlamda kullanılsa da bu iki kelime arasında büyük farklar olduğu aşikardır. Zira her fenomen bir influencer potansiyeli barındırsa da, her influencer fenomen olmak zorunda değildir.

Bu kavramın reklam sektöründeki karşılığıysa: micro influencerlarmicro influencer, görece daha az bir etki alanına sahip, takipçi sayıları mega influencer olarak lanse edebileceğimiz milyonlarca takipçili hesaplardan daha düşük; bir internet fenomeni gibi hareket etmekten ziyade, gündelik yaşamını, hobilerini sosyal medyada kendi niş kitlesiyle paylaşan kişilere addedilen özel bir kavram.

Örneğin, Twitter hesabını normal bir kullanıcı sıklığında kullanan, kitap incelemeleri kendi çevresi tarafından beğenilen, 1000 takipçi sayısına sahip Ahmet, bir kitap alım-satım uygulaması tarafından “micro influencer” olarak tercih edilebilir. Micro influencerlar, muadili meslektaşlarına (bkz: mega, macro influencer) göre daha az bütçelerle çalışabilmeleri, hitap ettikleri niş kitlenin üzerindeki kurdukları yüksek orandaki etkileme kapasiteleri, yaptıkları paylaşımların “reklam”dan ziyade gündelik paylaşım olarak algılanabilmesi gibi birçok sebeple markalar tarafından sıklıkla tercih edilebilmektedir.

Zaman zaman 10 bin takipçili bir hesaptan alınabilecek reklam geri dönüşü, 100 bin takipçili bir hesaptan alınabilecek verimden çok daha fazla olabilmektedir. Yine bir örnek üzerinden hareket edelim ve bir makyaj malzemeleri markasının influencer seçimini baz alalım. Bir tarafta 50 bin takipçi sayısına sahip, spor içerikleri üreten bir macro influencer var. Diğer tarafta ise makyaj içerikleri çeken ve 10 bin takipçiye sahip bir micro influencer. Bu varsayımda markanın takipçi sayısı fazla olan influencera yönelmek yerine, kendi konseptlerine en uygun içerik üreticisini seçmelerinin daha faydalı bir hamle olacağı aşikardır.

 

Sizde influencer olarak aramıza katılmak için tıklayın.

İlginizi Çekebilir
Influencer Marketing
Influencer Pazarlama
Influencer Ajansı
Trendyol Influencer Ajansı
İngilizce kökenli bir kelime olan ve “Influence (etkilemek)” sözcüğünden türeyen “Influencer”, en temel anlamıyla “insanlar üzerinde bir etki alanı sağlayabilen” kişi demektir.
Influencer olabilmek için ilk etapta hitap edebileceğiniz kitleyi oluşturmalısınız. Kitlenizi oluşturmak içinse kendinizi net olarak tanımalı, yeteneklerinizin farkında olmalı, diğer insanları etkileyebileceğiniz alanları keşfetmelisiniz.
Influencer olarak ailemize katılmak için sitemizi ziyaret edin.