Influencer Pazarlamanın Gücü Adına!

Influencer pazarlama, (diğer bilinen adıyla influencer marketing ) temel olarak Türkçe çevirisine karşılık gelecek şekilde “etkileyici” olabilmeyi amaçlar. Nihai amaç, pazarlama sürecinin aşamalarına dahil olan influencerleri kullanarak, onların hitap ettiği kitleyi etkilemek ve harekete geçirmektir. Bu harekete geçirmenin arkasındaki hedef; bir ürün satın alımına yönlendirmek, bir uygulama indirmeye davet etmek, bir video klibi izletebilmek gibi çok çeşitli şekillerde olabilir.

influencer pazarlama

Influencer Pazarlama Her Sektöre Uygundur

Influencer pazarlama, kullanıcı deneyimine dahil olan, ucundan köşesinden de olsa “pazarlanabilir bir yapı” barındıran bütün ögelere uygundur zira “influencer” dediğimiz, kitleleri etkileyebilme potansiyeline sahip kimselerin takipçi kitlesi gündelik internet kullanıcılarından oluşmaktadır. Bu gündelik sosyal medya kullanıcıları, takip ettiği bir influencerin önerdiği bilekliği de alabilir, kullandığı bir uygulamayı da indirebilir ya da severek izlediğini söylediği bir video klibi de izleyebilir. Kısacası influencer pazarlama reklamcılık literatürüne yeni yeni kapak atmış olsa da, hangi sektörde hizmet verdiğinden bağımsız olarak bütün işletmeler, markalar, butikler, şirketler, girişimler için uygundur.

influencer pazarlama

Influencer Pazarlama Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Öncelikle influencer pazarlama sürecinin her bir detayını kendiniz belirlemeniz ve buna göre hareket etmeniz çok zor. Bunun için işleri sizin namınıza büyük bir profesyonellikle yönetecek bir influencer pazarlama ajansıyla çalışmanız doğru ve yerinde bir hamle olacaktır. Seçmiş olduğunuz bu ajansın güçlü network bağlantıları olması, farklı tarzlarda içerik üreten influencerlarla beraber çalışmaları, geçmiş referansları, reklam sürecinizi hassasiyetle yönetebileceklerine dair güçlü emarelerdir.

Influencer pazarlama yaparken dikkat edilecek bir diğer önemli husussa bütçe planlamasıdır. Bütçenizi sürecin en başında net olarak belirlemeli ve bunu olabilecek en verimli şekilde kullanmalısınız. Bu konuna da profesyonel olarak bu işi yapan influencer pazarlama ajansından destek almanız reklam bütçenizi en doğru şekilde yönetebilmenize imkan sağlar. Influencer pazarlama için bireysel olarak ulaşmak istediğiniz fenomenler, size çok yüksek maliyetli reklam fiyatları verebilirlerken bu işi yüzlerce influencerla aynı anda çalışarak yapan ajanslar doğal olarak daha az tutarlar karşılığında sizin yerinize anlaşma sağlayabilmekteler.

Influencer pazarlama aşamasına dahil etmek istediğiniz iş modeli için doğru influencerlar seçildiğinden emin olmalısınız. Örneğin daha fazla müşteri çekmek isteyen butik bir restoransanız, teknoloji üzerine içerik üreten bir influencerla çalışmanız faydalı olmayacaktır. Bunun yerine blog, lifestyle gibi kategorilerde içerik üreten influencerları tercih etmeniz, influencer pazarlama sürecini sizin açınızdan daha faydalı kılar.

Bu noktada hangi kategorilerdeki fenomenleri seçeceğiniz konusunda kararsız kaldıysanız, Biselfy gibi bir influencer pazarlama ajansınıza danışabilirsiniz. Hemen her tarz kategoride içerik üreten yüzlerce influencerı bir arada toplayan geniş influencer portföyü ve yılların beraberinde getirdiği tecrübeyle, sektörünüz için en doğru isimleri belirleyeceklerinden emin olabilirsiniz.

influencer pazarlama

Bu Hususlara Dikkat Edin!

Influencer pazarlama sürecinde gözden kaçmaması ve dikkat edilmesi gereken bir diğer ayrıntı ise, doğru içerik planlamasıdır. Onlarca influencer tarafından paylaşılacak bir reklam içeriğinin, kuşkusuz olarak özenilerek oluşturulması gerekmekte. Görsel, video, metin farketmeksizin paylaştırılacak içerik türü her ne olursa olsun, dikkat çekici olması şart.
Üstelik iş bununla da bitmiyor, bu içerik paylaşılırken caption (açıklama) kısmına yazılacak 4-5 cümlelik bir metinin bile vurucu olması ve reklam içeriğini çok net olarak anlatabilmesi gerekiyor. Markanızın vizyonunu doğru şekilde yansıtacak bir içerik üretimi ve bunu sosyal medya algoritmalarına uygun şekilde paylaştırmak; ayrı bir uzmanlık isteyen bir alan.

Bunun içinse Biselfy’nin uzman içerik ekibine danışabilirsiniz. Reklamını yaptırmak istediğiniz içeriğin kalitesinin yüksek olup olmadığını, bu içeriği paylaştırırken kullanılması gereken metinlerin neler olduğunu, hangi saat aralıklarında yapılacak paylaşımların daha yüksek etkileşim alacağı gibi sürece dair birçok sorunuzun cevabını Biselfy aracılığıyla edinebilirsiniz.

Influencer ajans hizmeti almaya başlayın

İlginizi Çekebilir
Influencer Nedir?
Influencer Marketing
Influencer Ajansı
Trendyol Influencer Ajansı
Influencer pazarlama, (diğer bilinen adıyla influencer marketing ) temel olarak Türkçe çevirisine karşılık gelecek şekilde “etkileyici” olabilmeyi amaçlar.
Bir çok kritere göre değişebilen influencer pazarlama fiyatları için ortalama 1000 TL'den başlayarak hesap durumuna göre artış göstermektedir.
Biselfy, çalıştığı 5000'den fazla influencer ile, en uygun fiyata en etkili hizmeti vermek üzerine çalışır.