Influencer Marketing Süreci ve Instagram Influencer Fiyatları

Influencer marketing (bkz: influencer pazarlama), kitleleri etkileme konusunda söz sahibi olan influencerları, marketing sürecinin temel aktörü kılarak, onların üzerinden bir pazarlama şeması yaratmaya verilen isimdir. Son derece vurucu bir pazarlama stratejisi olan influencer marketing, doğru uygulandığı takdirde pazarlamaya konu olan ürünün, milyonlarca insanın önüne çıkmasına yol açabilir.

influencer marketing

Etkili Bir Influencer Marketing

Pazarlama ekosisteminde son birkaç yıldır duyulmaya ve uygulanmaya başlanan bu pazarlama çeşidi, sosyal medya kullanım sıklığının gün geçtikçe artmasıyla beraber yoğun bir arz - taleple karşılanmıştır. Influencerların kimi zaman milyonlara varan takipçi kitleleri üzerindeki ikna kabiliyeti, satın alma & kullanma odaklı ( X kişisi bile bunu kullanıyor, ben de bu ürünü, cihazı, uygulamayı satın almalıyım/kullanmalıyım) yaklaşımı, influencer marketingin yaratabileceği viral reklam (dilden dile yayılan reklam) potansiyelini son derece arttırmaktadır.

Influencer marketingin yaratabileceği bu etki, halihazırda doğruluk payı tüm reklam sektörü bilir kişileri tarafından kabul gören birçok etmene bağlıdır.

Influencer marketing sürecine dahil olan influencerların takipçi sayıları, bu takipçilerin demografik yapısı (yaş aralıkları, cinsiyetleri, ilgi alanları vb), paylaşılan içeriklerin tasarım kalitesi bakımından boyutu, paylaşım aralığı, içerik açıklamalarında kullanılan cümlelerin, hashtaglerin vuruculuğu, paylaşımların sosyal medya platformlarının keşfet algoritmalarına ne derecede sadık olduğu, yine yakın gelecekte önemi çok daha fazla artacak olan “Instagram SEO” gibi kavramlara olan uyumluluğu gibi onlarca farklı etmene bağlı olarak, influencer marketingden alınacak olan verimin kalibresi değişebilir.

Sürecin bütün aşamalarında doğru ve nokta atışı tercihler yapıldığı takdirde bu pazarlama çalışması, yazımızın başında da belirttiğimiz üzere devasa bir kartopu etkisi yaratabilir ve hem reklam veren, hem bu reklamın bir elçisi olan influencer, hem de reklama maruz kalan son kullanıcı, bu süreçten son derece tatmin olmuş olur.

influencer marketing nasıl yapılır

Influencer Marketing Nasıl Yapılır?

Takdir edersiniz ki markanız ya da işletmenizle alakalı pazarlama çalışması yaptırmak için onlarca influencere bireysel bir şekilde tek tek ulaşmak, iletilerinize geri dönüşlerini beklemek, fiyat konusunda anlaşmak, onları influencer marketing aşamasına dahil kılmak, tüm yol haritasını çıkarmak oldukça zor olacaktır.

Bu sebeple tüm bu süreci sizin yerinize koordine edebilecek, influencerlarla sizin aranızda bir köprü görevi görebilecek dijital ajanslar mevcut. Bu işi profesyonel olarak yapan influencer marketing ajanslarından yardım almak, sizin elinizi hem maddi hem de manevi olarak güçlendirebilir.

Teker teker ulaşmaya çalıştığınız influencerlar, projeye bireysel bazda bakacakları için oldukça yüksek bütçeli reklam tarifeleri uygularlarken, bu influencerla çalışan ajanslar çok daha mütevazi bütçelerle onlarla sizin yerinize anlaşma sağlayabilir ve sürecin yaşatabileceği zaman kaybı gibi mental problemlerden sizi koruyabilir.

influencer fiyatları

Influencer Marketing Fiyatları?

Influencer marketing fiyatları, hizmet arayanın hangi konjonktüre dair reklam aradığına, bütçesine, beraber çalışacağı ajansa, o ajansın elindeki influencer datası gibi çeşitli segmentlere göre farklılık gösterebilmektedir. Her biri farklı takipçi sayısına ve kitleye sahip olan ınfluencerlerın hepsinin sabit bir fiyatla çalışması mümkün değildir, kaldı ki influencer pazarlama yönteminde yalnızca bir değil, onlarca influencer iş modeline dahildir.

Bu sebeple ortalama bir fiyat belirtmek pek mümkün olmasa da bir influencer ajansıyla beraber çalışmanın sizi çok ciddi maliyetlerden kurtarabileceğini rahatlıkla söyleyebiliriz. Influencerlara devamlı olarak iş götüren bu ajanslar, güçlü network bağlantıları sayesinde bireysel bir kullanıcının ödeyeceği bütçelerin çok çok altına sizin yerinize anlaşma sağlayabilmektedir.

Instagram Influencer Fiyatları

Instagram üzerinde paylaşım yapan influencerların takipçilerine göre tahmini fiyat aralığı aşağıda örneklendirilmiştir.

100.000 - 300.000 takipçi aralığı için: 2.500 - 7.500 TL

300.000 - 500.000 takipçi aralığı için: 3.500 - 8.000 TL

500.000 - 1.000.000 takipçi aralığı için: 5.000 - 13.000 TL

1.000.000 - 2.000.000 takipçi aralığı için: 6.500 - 17.000 TL

2.000.000 - 3.000.000 takipçi aralığı için: 8.000 - 25.000 TL

3.000.000 - 4.000.000 takipçi aralığı için: 13.000 - 40.000 TL

4.000.000 ve üzeri takipçi aralığı için: 40.000 TL ve üzeri

Belirtilen fiyatlar tahmini olup ayın gününe, yapılacak tanıtıma, markaya ve diğer bir çok kritere göre değişiklik gösterebilir.

Influencer fiyatlarını öğrenmek ve özel teklif almak için bizimle iletişime geçin!

influencer desteği alın

Influencer Marketing Ajansları

Türkiye’de reklamcılık literatürüne birkaç yılda girmiş olan Influencer marketing, kurumsallık düzeyinde de henüz bir tohum aşamasında. Dijital ajansların birçoğu bu hizmete yeni yeni aşina olmaya başlıyor. Koordineli ve karşılıklı iletişimin en üst düzey olduğu koşullarda çalışmanın en önemli handikaplardan olduğu influencer marketing sürecinde, iyi bir influencer marketing ajansıyla çalışmak oldukça elzem.

Sizden gelen talepleri net bir şekilde dinleyip kavrayabilecek; markanız, işletmeniz, butiğiniz için en doğru influencerlerı adeta bir terzi titizliğinde ayıklayıp bir araya getirerek iş disiplini sağlayabilecek, bütçenizi makul şekilde değerlendirebilecek, elinde bulunan dataları doğru şekilde analiz edip bu analize en uygun yol haritasını çıkarabilecek ve en nihayetinde bütçenizle doğru orantılı olarak en yüksek verimi aldırabilecek ajansın, iyi bir influencer marketing ajansı olduğunu söyleyebiliriz.

Influencer Marketing Çalışma Örneği

Severek takip ettiğiniz influencerların hepsinin aynı anda bir reklamı paylaştığına ve sosyal medya hesabınızın ana sayfanızın neredeyse hepsinin bu reklamla kaplı olduğu anlara şahitlik etmişsinizdir. İşte bu tarz, genellikle “prime time” diye tabir edilen ve sosyal medya kullanımının en yoğun olduğu zamanlarda, birden çok influencer tarafından eş zamanlı olarak paylaşılan reklamların birçoğu viral influencer marketing örneği olarak gösterilebilir.

Influencer marketing örneklerinin hepsi bu örnekte olduğu gibi eş ya da yakın zamanlı olarak yapılmamaktadır. Kimi zaman bu süreci zamana yaymak, her bir influencera planlanan tarih ve saat aralığında sponsorlu içeriği paylaştırmak da influencer marketingde uygulanan bir diğer stratejidir.

Influencer marketing hizmeti almaya başlayın

İlginizi Çekebilir
Influencer Nedir?
Influencer Pazarlama
Influencer Ajansı
Trendyol Influencer Ajansı
Influencer marketing, kitleleri etkileme konusunda söz sahibi olan influencerları, marketing sürecinin temel aktörü kılarak, onların üzerinden bir pazarlama şeması yaratmaya verilen isimdir.
Tüm süreci sizin yerinize koordine edebilecek, influencerlarla sizin aranızda bir köprü görevi görebilecek dijital ajanslar ile anlaşmalısınız.
100.000 takipçi için 1000 TL'den başlayan fiyatlar takipçi sayısı ve popülerliğe göre 400.000 TL'ye kadar ulaşabilir.